Zdrowa dieta truckera

Pączek, puszka napoju energetyzującego i kebab w przydrożnym barze – brzmi znajomo? Czy są dni, w których tak wygląda Twoja dieta? Jeśli zdarzają się rzadko i w ramach wyjątku – nie masz powodu do zmartwień. Gdy stają się nawykiem, może warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym.

Choroby “zawodowe” kierowców

Czy wiesz, że wielu kierowców choruje na schorzenia, którym można łatwo zapobiec odpowiednio zbilansowaną dietą? Cukrzyca, miażdżyca czy problemy z krążeniem to przypadłości najczęściej dolegające truckerom. Jak im zapobiec? Podrzucamy kilka prostych zaleceń dietetycznych.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta kierowcy?

Jedz śniadania

Pierwszy posiłek w ciągu dnia jest bardzo często pomijany. Kto ma czas, żeby wstać 10 minut wcześniej i przygotować sobie pożywne kanapki, owsiankę czy jajecznicę? To duży błąd. Śniadanie powinno dostarczać Ci około 25% Twojego dziennego zapotrzebowania na energię. Ma za zadanie pobudzić Twój organizm do działania, odgonić senność i przyspieszyć metabolizm. Unikaj spożywania na śniadanie wysoko przetworzonych produktów, zawierających dużo cukru – spowodują szybki skok energetyczny i późniejszą ospałość oraz sprawią, że szybko będziesz głodny.

Jedz mniej

Wiele osób wykonujących na co dzień pracę siedzącą, ma tendencję do podjadania. Musisz sobie uświadomić, że Twoja praca nie jest pracą fizyczną – nie ma potrzeby sztucznego zwiększania podaży kalorii w diecie. Każdy posiłek kończ z lekkim niedosytem; mózg dopiero po kwadransie odnotowuje, że otrzymał odpowiednią ilość pożywienia. W miarę możliwości posiłki spożywaj spokojnie, pij około pół godziny przed jedzeniem.

Jedz częściej

Regularne spożywanie posiłków to klucz do zdrowo funkcjonującego układu pokarmowego. Jedzenie w równych odstępach co 4 – 5 godzin możesz idealnie wpleść w przerwy. Pamiętaj, żeby ostatni posiłek spożyć około 3 godziny przed snem. Dzięki temu zapewnisz swojemu organizmowi dostęp do stałego źródła energii i zapobiegniesz odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

 

Zdrowe odżywianie się na trasie bywa momentami trudne, ale wraz z regularną aktywnością fizyczną, pomaga zapobiec wielu groźnym chorobom. Życzymy Ci świadomego smacznego!