Terminowość dostaw

Jeżeli szukasz firmy transportowej, obok kwestii takich, jak lokalizacja, ilość floty oraz jej nowoczesność, jest pewność, że powierzone towary dotrą do miejsca przeznaczenia na czas. Skąd możesz mieć pewność, że firma, z którą chcesz podjąć współpracę o to zadba?

To, czy Twoje towary dojadą do swojej destynacji w przewidywanym czasie, zależy od wielu czynników. Z jednej strony, jest kwestią doświadczenia – prawidłowego skoordynowania w czasie i miejscu wielu działań i procesów. Nawet jedna, pozornie mało znacząca nieodpowiednia decyzja, może negatywnie wpłynąć na łańcuch dostaw. Rzadko kiedy poważne rzeczy – takie jak blokady dróg, wypadki – powodują opóźnienia w dostawie – najczęściej są to niewielkie pomyłki.

Z naszego doświadczenia wynika, że opóźnienie w dostawie wynika zazwyczaj z:

  • błędów popełnionych przy załadunku,
  • omyłkowego wydania innego towaru,
  • załączenia niewłaściwej dokumentacji,
  • złego rozplanowania wydawania towarów.

Dopiero dalej znajdują się czynniki takie, jak awaria samochodu dostawczego (szczególnie, jeśli korzystasz z usług przewoźnika, posiadającego nowoczesną flotę) , czy zdarzenia losowe.

Jak firma może poprawić terminowość dostaw?

Firma, która pracuje nad terminowymi dostawami, powinna działać zarówno na dużą, jak i małą skalę. Po pierwsze, należy rozpocząć od wymiany floty na nową, spełniającą aktualne unijne wymogi. Bezawaryjne pojazdy są gwarantem najwyższej jakości usługi i pozwalają skupić się na dopracowaniu innych elementów oferty. 

Warto zainwestować również w maszyny i oprogramowanie, ułatwiające pracę na magazynie i zarządzanie nim. Inwestycja w nową flotę i technologie, choć jest kosztowna, przekłada się na zadowolenie klientów i lepszą efektywność pracy.

Jednak nie tylko duże, kosztowne inwestycje są ważne w skutecznym planowaniu łańcucha dostaw. Podstawą skoordynowanej pracy na magazynie jest odpowiedni przepływ informacji w czasie rzeczywistym, zainstalowanie  sprawnego systemu telematycznego, umożliwiającego stały kontakt z kierowcą oraz inwestycja w spedycję i logistykę.