Plomby transportowe

Każdy przewoźnik stara się maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo swojego transportu. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie załadunku są plomby transportowe.

Jak pomagają chronić towar przed kradzieżą? Czy rzeczywiście działają?

Plomby transportowe – zabezpieczenie naczepy

Plomba transportowa umieszczona na naczepie stanowi gwarancję, że towar, który się w niej znajduje jest w takim samym stanie jak wtedy, gdy opuszczał przedsiębiorstwo. Dla kierowcy znajdującego się na trasie jest znakiem, że transport przebiega bezproblemowo i nikt nie próbował kradzieży przewożonych towarów. 

Uszkodzona plomba jest na pierwszy rzut oka widocznym sygnałem, że ktoś ingerował w zawartość naczepy.

Jak wygląda plomba transportowa?

Plomby transportowe to sposób na zabezpieczenie ładunku, znajdującego się w naczepie pojazdu ciężarowego. Możemy spotkać je pod postacią linijki – plastikowej lub metalowej – bądź naklejki. 

Każda plomba posiada własny, unikalny numer seryjny, pozwalający na jej identyfikację. Jeśli zostanie zerwana i podmieniona przez złodzieja, kierowca będzie w stanie szybko to dostrzec. Korzystając z zabezpieczenia plombą transportową należy pamiętać o posiadaniu przy sobie dokumentacji, umożliwiającej zweryfikowanie prawidłowości transportu. Samodzielne zdjęcie plomby transportowej lub brak dokumentacji oznacza dla kierowcy automatyczne wszczęcie postępowania.

Jak założyć plombę transportową?

Zanim założysz linkę, musisz upewnić się, że jest nieuszkodzona. Należy ją przewlec zarówno przez klamry, kołowrotki napinacza i otwory znajdujące się na plandece – musi być napięta. Przy jej montowaniu, należy przestrzegać zaleceń producenta.