Jak wybrać dobry magazyn? Poznaj nasze 4 rady!

Znalezienie odpowiedniej przestrzeni do składowania towarów nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli dysponujesz załadunkiem, który wymaga szczególnych warunków przechowywania. Jak wybrać magazyn idealny? Podpowiadamy!

Na co musisz zwrócić uwagę, szukając idealnego magazynu?

Lokalizacja

Choć wydaje się to oczywiste, często na lokalizację zwracamy uwagę dopiero w dalszej kolejności. Tym czasem wybór nawet nieco droższego magazynu, położonego przy naszej trasie przejazdu czy choćby głównej drodze wyjazdowej do miejsca przeznaczenia, może być dużą oszczędnością czasu i pieniędzy. Świadomy wybór lokalizacji miejsca przechowywania towarów, skróci czas przejazdu i przyspieszy dotarcie do destynacji, co może być szczególnie ważne w przypadku towarów szybko psujących się.

Teren strzeżony całodobowo

To podstawa, która zapewni Twoim towarom bezpieczeństwo. Sam fakt przechowywania towarów, często w magazynie oddalonym od jego miejsca pracy, może być dla przewoźnika sporym stresem. Wybór miejsca, w którym ochrona zawsze jest na miejscu, może uchronić nie tylko przed stratami, ale też przed wieloma nieprzespanymi nocami.

Zanim zdecydujesz się na wybór strzeżonego magazynu sprawdź, jak jest chroniony – czy posiada kamery, czy działają i jak są rozmieszczone, w jaki sposób teren jest ogrodzony. Choć najważniejsze kwestie reguluje prawo, warto dopytać, jak będzie kształtować się odpowiedzialność za ewentualną utratę towarów.

Wielkość i wyposażenie

Jeśli planujesz przewóz dużej ilości towarów, musisz znaleźć magazyn, oferujący odpowiednią przestrzeń do przechowywania. Rozmieszczanie ładunku w kilku różnych miejscach to ogromna strata – czasu i pieniędzy. Pamiętaj o tym, żeby już na etapie rozmów wyszczególnić wszystkie towary, które wymagają wyjątkowych warunków przechowywania – np. w chłodni. Jeśli masz możliwość, obejrzyj także wygląd magazynów i ich wyposażenie.

Czas przyjmowania i odbioru towarów

Nie każdą sytuację na drodze da się przewidzieć – dlatego elastyczność w przyjmowaniu i odbieraniu towarów jest bardzo ważna. Wiele magazynów pracuje w trybie 24/7 – i taki warto znaleźć. Jeżeli wiesz, że będziesz organizować różne przejazdy w krótkim czasie, zapytaj także o szybkość przeładunku – czy można załadowywać kilka pojazdów na raz, jak prezentuje się to czasowo. Sprawdź rodzaje ramp przeładunkowych i upewnij się, że dobrze spełnią swoje zadanie.