Samochód ciężarowy – jak o niego zadbać?

Przed każdym pojazdem ciężarowym stoi niełatwe zadanie. Sporo od niego wymagamy – przede wszystkim tego, że niezawodnie i na czas dostarczy towary do miejsca przeznaczenia. Że nie zepsuje się na drodze i poradzi sobie nawet w wymagających warunkach drogowych. 

Oczywiście nie każdą sytuację jesteśmy w stanie przewidzieć, jednak wielu niepożądanym zdarzeniom oraz niespodziewanym usterkom możemy przeciwdziałać. Jak zadbać o samochód ciężarowy, by bez problemu służył latami?

Codzienna pielęgnacja

Po powrocie z trasy oraz przed każdym opuszczeniem bazy, samochód ciężarowy powinien zostać dokładnie obejrzany. Warto od razu usunąć zalegające na nim błoto.

Obowiązkowo należy sprawdzić wszystkie widoczne elementy – czy są nieuszkodzone i odpowiednio przymocowane, szczególnie jeśli np. na drodze zdarzyło nam się wpaść w większą dziurę. Pękające ogumienie to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych, dlatego należy zawsze oceniać jego stan.

Ponadto, przed wyjazdem zawsze należy ocenić stan pracy silnika, oleju silnikowego oraz sprawność żarówek.

Regularny przegląd

Nawet kierowca dokładnie oglądający swój pojazd przed każdą trasą, nie jest w stanie wychwycić wszystkich problemów. Dlatego ważne jest pamiętanie o wykonywaniu regularnych przeglądów.

Większość uszkodzeń czy problemów są w stanie wykryć stacje kontroli pojazdów. Po przejechaniu każdej długiej trasy wiele elementów pojazdu może ulec uszkodzeniu – w tym ogumienie, elementy metalowe, układ hamulcowy czy zawieszenie. W tak dużym i ciężkim pojeździe, nawet niewielka usterka może doprowadzić do sporych szkód. 

Warto także pamiętać, że choć koszta wykonywania regularnych kontroli pojazdów są dość wysokie, na pewno są niższe, niż cena ewentualnej naprawy za granicą.