Co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Grecji?

Jeżeli Twoja kolejna trasa przebiega przez Grecję, warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami. Czy jazda po tym państwie bardzo różni się od jazdy po Polsce? Rozwiewamy wątpliwości!

Niezbędne dokumenty

Jeżeli Twoja trasa prowadzi przez Grecję, musisz przy sobie posiadać:

  • dokument potwierdzający Twoją tożsamość – dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy lub paszport, ważny co najmniej trzy miesiące,
  • polskie prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym,
  • ubezpieczenie OC.

Wyposażenie samochodu ciężarowego

Do obowiązkowego wyposażenia pojazdu na greckich drogach zaliczają się:

  • apteczka,
  • gaśnica,
  • trójkąt ostrzegawczy, a jeśli podróżujesz z przyczepą – dwa trójkąty
  • dodatkowe lusterka boczne, jeżeli podróżujesz z przyczepą, która jest szersza od pojazdu ciągnącego.

Kamizelka odblaskowa, żarówki i dodatkowe koło są nieobowiązkowym, ale zalecanym wyposażeniem pojazdu.

Najważniejsze przepisy

Miłą niespodzianką dla osób pierwszy raz podróżujących do Grecji może okazać się fakt, że przepisy drogowe tam obowiązujące niewiele różnią się od tych w naszym kraju. Ruch pojazdów jest prawostronny, obowiązuje reguła prawej ręki.

Zaskoczenie może spotkać nas tylko na rondzie, gdzie pierwszeństw ma pojazd na nie wjeżdżający, a nie – jak u nas – z niego zjeżdżający.

Światła mijania należy mieć włączone tylko, jeśli zmuszają do tego warunki atmosferyczne w dzień oraz obowiązkowo nocą.

Ograniczenia prędkości w Grecji:

– w terenie zabudowanym dla wszystkich pojazdów – 50 km/h,

– w terenie niezabudowanym dla osobówek i samochodów ciężarowych poniżej 3,5 t – 90 km/h, dla pojazdów z przyczepami i ciężarówek – 80 km/h,

– na drogach ekspresowych dla samochodów osobowych i ciężarowych poniżej 3,5 t – 110 km/h, dla pojazdów z przyczepą i ciężarówek powyżej 3,5 t – 80 km/h,

– na autostradach dla osobówek i ciężarówek poniżej 3,5 t – 130 km/h, dla pojazdów z przyczepą i ciężarówek powyżej 3,5 t – 80 km/h.

Prawnie uregulowany został także obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa przez wszystkich znajdujących się w pojeździe, poza taksówkarzami, kierowcami samochodów dostawczych i kobietami w ciąży.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila dla kierowców doświadczonych i 0,2 promila dla kierowców początkujących i dla kierowców zawodowych.