4 cechy najważniejsze w zawodzie spedytora

Myślisz o karierze spedytora? Słusznie – to branża, która daje ogromne możliwości rozwoju. Spedytor to jednak osoba, która musi posiadać pewne cechy charakteru, niezbędne w tym zawodzie. Które z nich są najważniejsze? Poznaj nasze 4 typy!

Dokładność i rzetelność

Skupienie, sumienność i dbałość o każdy najdrobniejszy szczegół to najważniejsze cechy spedytora. W tym zawodzie bardzo łatwo jest popełnić błąd, który może okazać się kosztowny dla firmy oraz szkodliwy dla klienta. Dobry spedytor ma świadomość ciążącej na nim odpowiedzialności i nie nadużywa zaufania, które daje mu osoba zlecająca przewóz towaru. Nawet w sytuacjach stresowych – których w tej branży jest dużo – spedytor jest osobą, która musi zachować zimną krew i spokojnie, ze swoją zwykłą dokładnością i systematycznością znaleźć rozwiązanie.

Elastyczność

Sytuacja na drodze potrafi zmienić się w mgnieniu oka. Dobry spedytor musi posiadać umiejętność szybkiego reagowania na zaistniałe problemy i dostosowywania trasy czy miejsc przeładunku do nowych warunków.

Osoba pracująca jako spedytor musi mieć także świadomość tego, że jest to praca pełna wyrzeczeń. Nierzadko obejmuje pełnienie nocnych czy świątecznych dyżurów oraz pracę w zmiennych warunkach, które nie zawsze zależą od samego spedytora.

Zorientowanie na klienta

W spedycji, w centrum działań jest klient. To on jest najważniejszy, jego towar musi zostać dostarczony do miejsca przeznaczenia w wyznaczonym czasie i nienaruszonym stanie. Tylko dzięki zaufaniu klientów, firma spedycyjna jest w stanie zbudować swoją markę i wypracować wysoką pozycję na rynku.

Spedytor musi nie tylko zdawać sobie sprawę z tego, że jego głównym zadaniem jest nie tylko skuteczna realizacja zlecenia. Równie ważna w jego pracy jest umiejętność klarownej i skutecznej komunikacji z klientem – nierzadko o każdej porze dnia i nocy. Dlatego spedytor musi być osobą cierpliwą, chętną do nauki języków obcych oraz zorientowaną na łagodzenie ewentualnych konfliktów.

Podzielność uwagi

Kierowca zgłasza problemu na trasie, magazyn jednak nie ma miejsca, by przyjąć towar, skrzynka mailowa pęka w szwach a do tego właśnie dzwoni klient – to codzienność w pracy spedytora. Ten zawód wymaga przede wszystkim podzielności uwagi, wielozadaniowości oraz umiejętności koncentracji nawet wtedy, gdy zaistniała sytuacja kryzysowa.

Jak widzisz, praca spedytora to ciężki kawałek chleba. Jeśli jesteś pewny, że dasz radę go przełknąć – podejmij wyzwanie.